Podle pověsti je Etiopie místem, odkud se káva rozšířila do celého světa. Její aroma tu cítíte na každém kroku. Téměř ve všech restauracích nebo bistrech můžete zažít tradiční etiopský kávový obřad. Hrdí Etiopané si na svůj národní nápoj najdou vždy čas. Káva se tu mnohdy pije s cukrem, často se dochucuje i solí, nebo čerstvým kardamomem.
Černé zlato
Káva je hlavní vývozní komodita Etiopie. Do státního rozpočtu přináší více než polovinu příjmů. Není tedy překvapivé, že je v zemi více než patnáct milionů farmářů. Většina členů jejich rodin je závislých právě na příjmech z prodeje kávy a i proto je někdy označovaná jako „černé zlato“.
Původně káva pravděpodobně pochází z regionu Kaffa, který leží v jižní části země. Dnes se pěstuje hlavně ve čtyřech unikátních geografických částech Etiopie ‒ Sidamo, Yirgacheffe, Harar a Limu. Etiopská vláda chtěla pro tyto regiony získat mezinárodně uznávané geografické označení, ale musela vést několik let spory s jedním z největších kávových řetězců, který se pokusil označení regionů patentovat jako názvy pro své kávy. Několikaletý spor v roce 2007 skončil dohodou obou stran a uznáním práva Etiopie
na chráněná geografická označení.
Keře rostou i v nových regionech ‒ například v severní části země v blízkosti jezera Tana. Káva ale rozhodně není jediný důvod proč tuto zemi navštívit.
Poklady královny ze Sáby
Etiopie má tradiční křesťanskou církev, pro kterou je typické zajímavé propojení starozákonních a novozákonních příběhů spolu s vlastními mýty. Každý etiopský kostel v sobě obsahuje kopii Archy úmluvy. Etiopané věří, že originál je ukryt ve městě Axum, kam jej uložil Menelik I. poté, co jej z Jeruzaléma ukradl svému otci Šalamounovi. Menelikova matka byla královna Makeda, známější jako Královna ze Sáby. Město Axum je proslulé právě vykopávkami jejího paláce a nádhernými kamennými stélami. Ve městě je více než osm set stél, které dosahují výšky až několika desítek metrů.
Po hodině cesty z Axumu do hor dorazíte do města Gondar, které bylo hlavním městem Etiopie až do konce 19. Století, kdy bylo zpustošeno. Zachoval se však zajímavý hradní komplex a další historické památky.
Kadidlo a dědictví UNESCO
Další unikátní místo představuje město Lalibela. Místní komplex kostelů a klášterů vytesaných ve skalách je zařazen do seznamu světového dědictví UNESCO. Mezi jednotlivými kostely a kláštery se dá procházet skalními stezkami nebo tunely.
V interiéru kostelů voní v tradičním přítmí kadidlo, svíčky z včelího vosku a v blikajícím světle můžete obdivovat ceremoniální zlaté a stříbrné kříže, modlitební bubny nebo stovky let staré pergamenové ručně malované knihy, které se stále denně používají.
Je libo pivo?
Etiopané chovají k České republice vřelý vztah. „Made in Czechoslovakia“ je známé prakticky po celé zemi. Češi zanechali v Etiopii charakteristickou stopu jedním z našich nejznámějších produktů ‒ pivem. Dva největší pivovary v zemi totiž vaří skvělé pivo s pomocí českých technologií.
V současnosti je Etiopie v ČR (a i obráceně) známá také díky aktivitám společnosti Člověk v tísni, která v zemi dlouhodobě působí. V rámci projektu Postavme školu v Africe tady buduje školy, snaží se vzdělávat učitele, vytvářet zdroje pitné vody a podporovat zemědělství.
Více se o těchto projektech dozvíte na stránkách: