Jizerská 50, test síly a zdatnosti


Ujet na lyžích padesát kilometrů z Bedřichova přes Jizerské hory a zpět vypadá z tepla a pohodlí kavárny docela jednoduše. V reálu se však jedná o závod, ve kterém si netrénovaný sportovec může sáhnout na dno. Letošní ČEZ Jizerská 50 musela být pro nedostatek sněhu zrušena. Svou kondici si tak ověřili jen ti, kdo se rozhodli trasu uběhnout po svých.

Memoriál Expedice Peru 70‘

První závod lyžaři odstartovali v roce 1968. Jeho cílem bylo otestovat svou sílu a zdatnost. Poslední lednovou neděli tohoto roku se sešlo 52 závodníků ‒ převážně horolezců z TJ Lokomotiva Liberec. O dva roky později soutěžili všichni členové československé expedice na nejvyšší horu Peru Huascaran (Expedice Peru 70).

Expedice skončila čtyři měsíce po závodu. Bohužel tragicky. Nejprve po pádu zemřel nejlepší z lezců Ivan Bortel. O necelé dva týdny později oblast postihlo velmi silné zemětřesení
a ohromná kamenná lavina pohřbila celou výpravu v základním táboře. Od roku 1970 se proto závod koná jako Memoriál Expedice Peru 70.

10JizerskaCelý svět v Jizerkách

Závod během let získal velkou popularitu. Roku 1978 soutěžilo rekordních 7 863 běžkařů. I přes to, že muselo být několik závodů z důvodu nedostatku sněhu zrušeno nebo přesunuto, představuje Jizerská 50 nejznámější a nejoblíbenější český závod dálkového běžeckého lyžování.

Od roku 1999 je součástí Worldloppet ‒ série nejvýznamnějších dálkových závodů na všech čtyřech kontinentech, dále také
FIS Marathon Cupu a českého seriálu závodů
Ski Tour.

Jizerská padesátka 2014

Letošní 47. ročník ČEZ Jizerská 50 kvůli špatnému počasí neproběhl, některé doprovodné závody se však přesouvají na pozdější termíny. Přihlášení získávají slevu na startovné v příštím ročníku.

Letos bylo vyprodáno více jak dva měsíce před závodem. Pokud byste chtěli v roce 2015 patřit mezi 4 800 účastníků „padesátky,“ nezapomeňte si zajistit start co nejdříve.

Pro více než čtvrtinu závodníků měl být letošní ročník prvním. To platí i pro redaktora Lubomíra Smatanu, který chtěl běžet v rámci svého zimního putování.

Za desítky let své existence už závod sesbíral skupinu běžců, kteří startovali na všech ročnících. „Padesátka“ je pro ně srdcovou záležitostí. Patří mezi ně také příbuzní a přátelé zakladatelů. Možná právě oni jsou ti nadšenci, kteří letos trasu i přes nepřízeň počasí projeli či proběhli. Uběhnout padesát kilometrů po svých je možná ještě větší výzva, než je prosvištět na běžkách.

,